تاریخ ثبت مطلب : 13 شهریور 1395 ، 14:59
929 بازدید

تفاوت‌های آیلتس و تافل

وقتی سخن از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی به میان می‌آید، به ویژه در ایران، بیش از همه دو اسم به ذهن خطور می‌کند: آزمون آیلتس و تافل.

در اینجا قصد داریم به بیان تفاوت‌های اساسی  بین این دو آزمون بپردازیم. اگر زبان انگلیسی، زبان مادری شما نیست، تقریبا در تمامی موارد برای تحصیل در خارج از کشور، شما نیاز به شرکت در یک آزمون سنجش سطح زبان انگلیسی دارید. در این میان پرطرفدارترین و مقبول‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی آیلتس(IELTS) و تافل (TOEFL) هستند.  هرچند که هر دو این آزمون‌ها با دقت نسبتا بالایی، سطح زبان انگلیسی شما را مورد سنجش قرار می‌دهند، ولی تفاوت‌هایی در نگرش، ساختار و معیارهای ارزیابی این دو آزمون وجود دارد که باید با توجه به نیازتان، آزمون مورد نظر خود را انتخاب کنید.

آیلتس چیست؟

آیلتس آزمونی است که معمولا در روال‌های تقاضا برای مهاجرت، تحصیل یا اشتغال به کار می‌رود و در بیش از 9000 مرکز و سازمان مختلف در 130 کشور دنیا مورد پذیرش است، ولی مقبولیت آن در انگلستان و کشورهای مشترک المنافع مانند نیوزلند و استرالیا بیشتر از سایر کشورها می‌باشد. این آزمون در سه فرمت آکادمیک (academic)، جنرال (general training) و لایف اسکیلز (life skills) ارائه می‌شود. اگر علاقه‌مند به جزییات بیشتر درباره آزمون آیلتس هستید این مطلب را از دست ندهید.

تافل چیست؟

آزمون تافل معمولا به صورت تخصصی توانایی شما را در ارتباط برقرار کردن به زبان انگلیسی برای مقاصد آموزشی می‌سنجد. این آزمون هم در بیش از 8500 سازمان و مرکز مختلف در 130 کشور دنیا مورد پذیرش می‌باشد. این آزمون توسط سازمانی آمریکایی به نام ETS برگزار می‌شود از این رو برای مقاصد تحصیلی، مهاجرتی و شغلی در آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است.

تفاوت‌های اساسی

مهم‌ترین تفاوت در این میان ساختار آزمون‌ها است به طوری که تقریبا تمام سوالات آزمون تافل به صورت چند گزینه ای می‌باشند در حالی که آزمون آیلتس به صورت تشریحی و نوشتاری است. زمان آزمون آیلتس 2 ساعت و 40 دقیقه می باشد که در مقایسه با زمان 4 ساعت برای تافل، بسیار کمتر است. آزمون تافل فقط یک نوع دارد و آن هم به صورت اینترنتی برگزار می شود و آزمون حضوری آن دیگر برگزار نمی‌گردد. در حالی که آزمون آیلتس دو فرمت اصلی Academic و General داشته که اخیرا نوع سوم آزمون آیلتس هم صرفا برای کسانی که قصد مهاجرت دارند با نام  Life Skills IELTS معرفی شده است.

هر کدام از این دو آزمون یک نوع طرز تفکر و تکنیک حل مسئله احتیاج دارند، به این صورت که در تافل، به دلیل چند گزینه‌ای بودن سوالات، بیشتر روی توانایی آنالیز شما برای تشخیص پاسخ صحیح تاکید می‌شود در حالی که آیلتس بیشتر روی استفاده از حافظه و توانایی درک مطلب تاکید دارد و تنوع بخش های امتحانی آن بیشتر است.

کلمات کلیدی :


آخرین مطالب و مقالات